Hogyan tervezd meg a tökéletes konyhát a lakberendező szerint……

2022.07.27

A lakberendező elmondta, milyen szabályok és elvek mentén érdemes berendezni a konyhát

Amikor az ember kialakítja az otthonát, azt a teret hozza létre, mely az origópont lesz a mindennapjai során: ahonnan elindul, és ahová pihenni tér, ahol lelassul vagy épp zajlik az élet.

Minden egyes helyiségre érdemes külön figyelmet szánni, ám egyesek meghatározóbbak a többinél: ilyen a konyha is, a családtagok útjainak fontos metszéspontja, a mindennapi ételkészítés helye és az új receptekkel való ismerkedés, kalandozás színtere. De vajon milyen szempontokat kell figyelembe venni a konyha kialakításakor, hogy az valóban személyre vagy személyekre szabott, kellemes, kényelmes és praktikus legyen? Vágó Júlia lakberendezőt kérdeztük meg a témában.

Jogosan merül fel a kérdés, vajon mit is jelent az, hogy tökéletes konyha? Mit lehet általános értelemben annak nevezni, miközben minden embernek más-más igényei vannak? A szakértő szerint a helyiség akkor lehet tökéletes, ha bizonyos szempontok személyre szabottan teljesülnek.

Tökéletes konyha az, ami teljesen tükrözi az adott egyén ízlésvilágát, stíluspreferenciáját, ugyanakkor nagy hangsúlyt fektet a funkcionalitásra, valamint az ergonómiai méretek betartására, ezáltal a kényelmes és praktikus munkavégzésre - mondja.

Így érdemes berendezni….

Bár az irány adott, laikusként mégsem egyértelmű, hogyan kell megvalósítani, kialakítani a valaki vagy valakik számára ideális konyhát. Tudni kell, merre hány méter

A szakértő szerint az alapoktól érdemes elindulni, azaz felmérni a helyiség paramétereit.- A konyha ideális elrendezését az adott ingatlan beosztása, a falak, a nyílászárók, valamint ajtók, radiátorok elhelyezkedése is nagyban befolyásolja. A tervezés kezdeti fázisában érdemes átgondolni és lemérni a rendelkezésre álló helyet, hiszen ez határozza meg, hogy milyen típusú konyhát tervezhetünk: egysorosat, kétsorosat, L alakút, U alakút vagy G alakút. Ha kellő hely áll rendelkezésre, konyhasziget is helyet kaphat az adott térben.

Mivel a konyhasziget két oldalán 90 centiméter közlekedőt, a vele szemközti elemsor felé pedig 110-120 centiméter közlekedőt kell biztosítani ahhoz, hogy a beépített berendezéseket, fiókos vagy ajtós elemeket könnyen használjuk, így legalább 13 m² alapterületre van szükségünk ennek kialakítására. A sziget funkcióját előre érdemes átgondolni, hogy a szükséges gépészeti kialakításokat időben egyeztetni tudjuk. Amennyiben a szigeten főzőlap is helyet kap, a gép mindkét oldalán minimum 30-30 centiméter lerakodófelületet kell biztosítani - magyarázza Vágó Júlia.

A bútorok és gépek elhelyezése

A bútorok, kiegészítők és gépek elhelyezése ugyancsak kulcskérdés, hiszen nem mindegy, hogy mekkora távolságot kell megtenni két egymást követően használatos egység között, legyen az a mosogató, a tűzhely vagy épp a szemetes.

- Fontos szempont, hogy egy praktikus konyhánál megfelelő sorrendben helyezkedjenek el a konyhaelemek, valamint a konyhai gépek, ezek sorrendjét a munkafolyamatok egymásutánisága határozza meg. Ez pedig a bevásárlás és tárolás, majd az előkészítés, amihez mosogatótálcára és szemetesre, valamint egy hosszabb, 90 centiméteres pultfelületre is szükségünk van.

Utána következik a sütés-főzés, és végül a tálalás, melegítés, azaz egy tálalásra alkalmas felülettel érdemes zárni a konyhasor végét. Az is jó opció, ha a tálalási pult végén, a beépített magasszekrényekben kap helyet a sütő vagy a mikró, ezáltal a melegítés funkciója a munkafolyamatok sorrendiségében végződhet. Balesetvédelmi szempontból azt szoktam javasolni, hogy a tűzhely vagy főzőlap és a mosogató, tehát a vizes rész között legalább 60-90 centiméter széles összefüggő munkapult-felület legyen - tanácsolja a szakértő.

 

/femina.hu/

További írásaink megteintése »

HIRDETÉSFIGYELÉS:

Adja meg e-mail címét, és mi értesítjük ha a beállított keresési feltételeknek megfelelő ingatlan kerül adatbázisunkba

Ár (millió Ft):

Alapterület (㎡):

Szobák száma (db):